понедељак, 23. фебруар 2015.

ПРАКТИКУМ ИЗ ЛУКАВСТВА: Будите мудри као змија

Преносимо један интересантан чланак објављен пре 20 година у листу Недељна Борба аутора Андрије Грозбергера под називом ПРАКТИКУМ ИЗ ЛУКАВСТВА - Будите мудри као змија (Недељна Борба, 1994-09-17/18). Сматрамо да је текст актуелан и данас и да може да нам помогне да се снађемо у (политичкој) свакодневници где можемо наћи и технике манипулисања које су у тексту поменуте.


ПРАКТИКУМ ИЗ ЛУКАВСТВА
 Будите мудри као змија
Андрија Грозбергер
Недељна Борба, 1994-09-17/18

Лукавство се углавном сматра оруђем препредењака, негативном личном особином. Преварити некога је срамно, а када се то раскринка, онда је ред да се посрамимо. Али у древној Кини, чак и у савременој, служили су се и још увек постоје систематизована упутства са саветима како лукавим поступцима да се противници надмудре и постигне жељени циљ.

Лукавих ратника, префиганих политичара и рафинираних верских вођа било је одвајкада. Стари Грци дивили су се лукавом Одисеју, Макијавели је у делу "Владалац" давао савете за лукаво управљање државом. Чак и у армијском приручнику САД из 1956. препоручује се употреба ратних варки.

Али Европљани имају амбивалентан однос према лукавости. С једне стране, она се поистовећује са појмом лажи, и сматра табуом, али се у потаји препредењаштво ипак цени, а у политици и привреди често (успешно) и примењује.

Преовлађује мишљење да честит и пристојан човек не би требало да се служи лукавством. Али, двосмислен став према препредењацима потиче још из библијског доба хришћанства. Исус је говорио: "Будите безазлени као голубови, а мудри као змије". Но, змија је у Библији симбол лукавости. Према томе ваља ли одиста бити префиган или је мудар онај ко се, повремено и по потреби, служи и лукавошћу?

У Кини је лукавост саставни део мудрости и исти словни знаци означавају оба та појма. Лукавост је за Кинезе у рату и цивилном животу, у привреди и друштву, нешто сасвим нормално и не сматра се никаквим пороком. У Кини се лукавост не изједначује са триком, махинацијом или тактиком. Напротив, постоји чак и систематизована листа, каталог проверених лукавстава који Кинези називају СТРАТЕГЕМАМА.

СТРАТЕГЕМЕ су у ствари кратко и сажето формулисане узречице, као на пример: "Правите се луди а заправо сте веома уравнотежени". Или: "Намамити некога на кров, а потом му одмакнути мердевине, доводећи га у безизлазну ситуацију.". Ови савети који су у Кини попримили значај пословица могу се успешно применити у целом свету, па и код нас, јер је препреденост особина којом се повремено користе сви људи. Те стратегеме нису везане ни за одређени друштвени систем, нити временско раздобље. Оне "западњаке" ослобађају комплекса које већина нас има у односу на прибегавање лукавству, па двоструки морал чини непотребним.

Уосталом, дволичност и извртање чињеница присутни су у нашем свакодневном животу. Довољно је само отворити новине! С друге стране стратегеме могу да нам отворе очи и послуже као детектор интрига и  лажи. Оне слабијој страни могу да користе као оружје у борби са јачим противницима. Коначно, стратегеме нам пружају антирезигнациони ослонац и успешно су средство за овладавање конфликтним ситуацијама. Чак и онај мудар савет да ваља узмаћи ако нам прети опасност да будемо надвладани, не би требало сматрати кукавичлуком или срамотом, јер нам обезбеђују да бар "извучемо живу главу!". Јер није јунак онај ко неодрживи положај држи до последње капи крви, а онда пада мртав, већ онај ко се благовремено повуче да би у новонасталој ситуацији наступио као потенцијални победник. На то указује следећи стратегем: "Ако желиш нешто да ухватиш, то прво испусти из руке!".
АЛИБИ СТРАТЕГЕМ:
Убити неког туђим ножем. Наудите противнику на индиректан начин уз помоћ друге особе, не експонирајући себе.
СТРАТЕГЕМ ИЗНУРИВАЊА:
Одморно дочекати изнуреног непријатеља. Приморајте га да утроши сву своју снагу, а онда га дочекајте у заседи.
ЛЕШИНАРСКИ СТРАТЕГЕМ:
Искористите пожар да бисте обавили предвиђену пљачку. Тако се из настале кризе у коју је дошао противник може извући нека корист.
СТРАТЕГЕМ ТОБОЖЊЕГ НАПАДА:
Стварати буку на Истоку, а напасти на Западу. Маневар за одвраћање пажње како би се прикрио ударни правац напада.
КРЕАТОРСКИ СТРАТЕГЕМ:
Из ничега измајсторисати бар нешто. Протурањем гласина, тактиком клеветања и опањкавања довести противника у заблуду, како би му се скренула пажња са наших суштинских циљева.
СТРАТЕГЕМ ДУОПТРИЈЕ:
Сакрити мач иза осмеха. Лоше намере замаскирати љубазношћу и лепим речима.
СТРАТЕГЕМ ПУЦЊЕМ УПОЗОРЕЊА:
Ударањем по трави узнемирити змију. Провоцирати противника, уплашити га и опоменути.
СТРАТЕГЕМ ИЗОЛАЦИЈЕ:
Тигра са планине намамити у долину. Одвојити противника од његовог упоришта, унети раздор у његов табор, изазвати раскол у противничкој странци.
СТРАТЕГЕМ МАЧКЕ И МИША:
Ако хоћете нешто да шћапите ваља претходно бити попустљив! Препустите испрва противнику терен да би стекао осећај сигурности. Стрпљивошћу се може стећи нечије поверење, а онда противника искористити за сопствене циљеве.
ДАЈ-ДАМ СТЕРАТЕГЕМ:
Бацити неком коску да би се задобио драгуљ. Безначајним поклоном или малом услугом стећи велику корист или добитак.
СТРАТЕГЕМ ГИЉОТИНЕ:
Ако се разбојничка дружина жели уништити, прво ваља заробити њеног предводника. Ако се вођа или елита противничког табора елиминишу, лакше се излази на крај са преосталим припадницима те организације.
СТРАТЕГЕМ СУБВЕРЗИЈЕ:
Кришом склонити потпалу испод противничког казана. Неку идеју или идеологију лишити њеног језгра и ударне снаге.
СТАРТЕГЕМ ЗБУЊИВАЊА:
Замутити воду како би се упецала риба. Вештачки створити хаотичну ситуацију и тако неопазице прибавити себи одређену предност.
СТРАТЕГЕМ САВЕЗНИШТВА:
Склопити савез са удаљеним непријатељем, како би се могао напасти непосредни противник. Тактика изоловања најближих противника или непријатељских земаља како би се њиховом неутрализацијом могло прибећи уништењу  и удаљенијег противника.
САЛАМА СТРАТЕГЕМ:
Глумити да се жели само промарширати кроз нечију територију да би се та земља коначно ипак окупирала. Другим речима: Тражити само мали прст да би се потом зграбила цела шака.
ПОТЕМКИНОВ СТРАТЕГЕМ:
Осушено дрвеће окитити вештачким цветовима. Приказивање неке ситуације знантно бољом него што јесте.
СТРАТЕГЕМ КУКАВИЧИЈИХ ЈАЈА:
Улогу госта преобратити у својства домаћина. Присвајање, узурпирање, преотимање руководећих положаја у некој држави, предузећу или установи.
СТРАТЕГЕМ ЛЕПЕ ЖЕНЕ:
Корумпирати противника подметањем сексуалне замке и тиме га онеспосбити.
СТРАТЕГЕМ ЗЛЕ КРВИ:
Унети неслогу у противников табор изазивањем међусобног неповерења и сумњичења међу истомишљеницима.
СТРАТЕГЕМ ПОСТАВЉАЊА МАМЦА:
Самог себе осакатити да би се непријатељ обмануо. Када овај навали на рањеног противника пружа се прилика да га ненадано савладамо.
СТРЕТЕГЕМ ИЗУКРШТАНОСТИ:
Комбинација неколико стратегема сходно насталим потребама.
СТРАТЕГЕМ ПОВЛАЧЕЊА:
Бекство са попришта сукоба некад је најпаметније решење. Ако нам ни један од стратегема није био од помоћи преостаје једино - безбедно повлачење.
*** КРАЈ ТЕКСТА ***

Паланка на вези - Google+ Posts

Листа блогова Паланка на вези